Jak prać Gore-Tex i inne membrany?

Okazuje się, że odzież z Gore-Tex’em też się pierze ;] To znaczy, ja wątpliwości nie mam, ale kiedyś krążył mit, że pranie wykańcza membranę i po kilku razach ubranie nadaje się do wyrzucenia. Na każdej odzieży membranowej jest metka z instrukcją prania, więc jak widać nie tylko można prać ale i trzeba. Bardzo zabrudzona kurtka nie wygląda, ma wątpliwy zapach, i właśnie wtedy traci swoje możliwości. Nadmiar kurzu i syfu może „zatykać” pory w membranie – zmniejsza się tym samym oddychalność.

Przygotowanie do prania

Przed praniem trzeba posprawdzać czy coś nie zostało w kieszeniach. Niby oczywiste, a się zdarza. Wszystkie zamki powinny być pozamykane i guziki pozapinanie. Jest wtedy szansa, że sztywniejsze elementy nie będą ocierały o materiał.

Jeżeli jeszcze nie wycięliście długaśnej metki z ubrania, to warto zerknąć co tam producent napisał. Przeważnie zalecane jest pranie w pralce w 40 stopniach (czasami 30 stopni). Rzeczy membranowych nie czyści się chemicznie. W pralce najlepiej zastosować program do ubrań delikatnych z lekkim wirowaniem.

Poniżej macie metki z rożnych typów kurtek z membraną Gore-Tex. Są drobne różnice, dlatego zawsze warto je sprawdzać.

Instrukcja prania Gore-Tex

Instrukcja prania Gore-Tex

Nie namaczaj

Długotrwałe namaczanie nie jest zalecane. Przecież odzież w 100% wodoodporna, co jej się może stać? Wodoodporność gwarantuje membrana, ale jest jeszcze materiał wierzchni i on już nasiąka wodą. Jest zabezpieczony warstwą DWR (Durable Water Repellent) i dopóki ona działa, ogranicza wnikanie wody. Widać wtedy charakterystyczne krople utrzymujące się na materiale. Jest to ważne o tyle, że namoknięty materiał zewnętrzny ogranicza zdolności oddychające membrany. I właśnie długotrwałe trzymanie kurtki w misce z wodą może osłabić DWR’a.

W czym prać?

Ustaliliśmy wcześniej, że w pralce. Pozostaje jeszcze kwestia detergentów. Do ubrań membranowych nie powinno używać się tradycyjnych proszków czy kapsułek. Niektórzy używają płatków mydlanych – dla mnie to za dużo zabawy. Opcją jest delikatny płyn do prania dziecięcych ubrań. Bezwzględnie nie wolno stosować płynów zmiękczających – kurtka puchata się nie zrobi, a płyn może osłabić właściwości membrany.

Pozostaje zakup dedykowanego detergentu do prania ubrań membranowych. W sklepach jest tego sporo. Poniżej przykłady chyba najpopularniejszych środków.

Czy można prać ręcznie?

Wszyscy mówią, żeby nie prać ubrań membranowych z innymi, zwykłymi ciuchami. Super, ale nie każdy ma kolekcję ubrań z membraną, a tłuc jedną kurtkę w pralce, to trochę szkoda. Jak dla mnie spokojnie można wyprać taką rzecz w misce z wodą. Należy stosować się do tych samych zasad – nie używać zbyt ciepłej wody ani silnych środków piorących.

Nie należy też trzeć w rękach jednego miejsca, raczej traktujemy ubranie całościowo, zanurzając i miąchając w wodzie. Kluczowe jest dobre wypłukanie, stąd czynność tą trzeba powtórzyć kilkukrotnie; na pewno więcej razy niż w przypadku bawełny.

Przy drobnych zabrudzeniach, na przykład przy zachlapaniu błotem, nie trzeba od razu prać całej rzeczy. Czasami wystarczy delikatne spłukanie wodą pod kranem czy prysznicem.

Prasowanie

Szczerze powiem, że przed pisaniem tego tekstu nie przyszło mi do głowy, żeby prasować mojego gorka. Na stronie producenta membrany przeczytałam, że prasowanie (niska temperatura, bez pary i przez szmatkę) uaktywnia preparat DWR. Tak samo ma niby działać dosuszanie w suszarce bębnowej w delikatnym cyklu.

Wszystko fajnie, ale na mojej kurtce na metce napisali „nie prasować” i tego się będę trzymać. Bałabym się, że szwy się porozklejają albo co. Koniecznie sprawdzajcie instrukcje użytkowania – w niektórych rzeczach faktycznie dopuszcza się prasowanie.

Czy membrany się impregnuje?

Tak naprawdę impregnuje się materiał zewnętrzny, a nie samą membranę. Sygnałem, że taki zabieg jest potrzebny jest nasiąkanie zewnętrznego materiału. Kropelki nie zatrzymują się powierzchni tylko wchodzą w strukturę włókien.

Warstwa DWR

Ubranie można zaimpregnować w trakcie prania. Są do tego specjalne środki lub płyny dwa w jednym: piorąco-impregnujące. Nie można ich stosować, gdy w ubraniu jest warstwa ocieplająca – tam DWR nie jest potrzebny. Alternatywą jest impregnacja w sprayu. Preparat nanosi na wilgotną bądź suchą odzież – zawsze trzeba przeczytać instrukcję na opakowaniu. Zaletą jest możliwość spryskania jedynie fragmentu odzieży.

Przykłady różnych środków impregnujących:

  • Granger’s Wash and Repel – to środek 2 w 1 – czyści i popoprawia warstwę hydrofobową. Buteleczka 300 ml kosztuje około 40 złotych; 1,0l – około 55 złotych.
  • Nikwax TX.Direct Wash-in – impregnat do używania w trakcie prania. 300 ml kosztuje około 35 złotych.
  • Nikwax TX.Direct Spray-on – impregnat w sprayu. Za 300 ml trzeba dać również około 35 złotych

Czasami sprzedawane są zestawy: środek piorący i impregnujący. Na pewno wyjdzie trochę taniej. Polecam też patrzeć na promocje – które w sklepach turystycznych pojawiają się bardzo regularnie.

Wydawanie pieniędzy na specjalne środki piorące trochę boli, ale jeszcze bardziej boli jak się uszkodzi nietanią kurtkę. Decydując się na odzież membranową, trzeba to wziąć pod uwagę.

 

Polecam inne wpisy w kategorii „Jak prać?”
1. Jak prać rowerowe i biegowe ubrania? Najczęstsze błędy.
2. Jak prać Gore-Tex i inne membrany?

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *